להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> אלרגיות


אלרגיות

אלרגיה היא למעשה תגובה של מערכת החיסון כנגד גורם שאינו "מסכן" את הגוף (גורמים שאינם מחוללים מחלות או זיהומים). האלרגיה יכולה להיות ברמות חומרה שונות, להתפתח עם הזמן או להיעלם. התגובה האלרגית יכולה להתרחש בכל אזור בגוף המכיל ריריות ומקיים "קשר" עם גורמים חיצוניים/סביבתיים: מערכת הנשימה, אף- אוזן- גרון, עיניים, מערכת העיכול, העור ומערכת המין אצל נשים.
בהתאם לכך ניתן לחלק את התגובה האלרגית למספר קטגוריות:
1.      אלרגיה למזונות- ישנם אנשים הרגישים למזונות מסוימים או לרכיבים מסוימים כגון צבעי מאכל, חומרים משמרים ועוד. ידוע כי האלרגיה למזונות היא מהמשפיעות ומהמסוכנות ביותר, כאשר האלרגנים החזקים ביותר הם ביצים, שומשום, בוטנים, דגים, חלב ואגוזים למיניהם.
2.      אלרגיה לחומרים שאנו נושמים- זוהי האלרגיה הנפוצה ביותר ועיקר תגובתה היא במערכת הנשימה. האלרגנים יכולים להיות מכמה סוגים: אבקנים/פריחת עצים ופרחים, חומרים נדיפים כמו בשמים, כימיקלים, דלקים, גזים באוויר וככלל- ריחות חזקים ואבק (קרדית האבק). בדרך כלל התגובה האלרגנית תתחיל בנזלת בלתי פוסקת או לחילופין כגודש באף. ברמות מסוימות של אסטמה אלרגית יופיעו גם תופעות של קוצר נשימה.
3.      אלרגיה בעור- התגובה האלרגית בעור מקורה בשני גורמים עיקריים: א. מגע עם חומרים- אבקות כביסה, בושם, גומי וכדומה. ב. עקיצות חרקים- יתושים, צרעות, עקרבים וכולי. בדרך כלל התגובה מאופיינת בגרד ובנפיחות ולעיתים יכולה להופיע גם תגובה נשימתית. האלרגיה לעקיצות היא המסוכנת יותר, כל עקיצה יכולה להגביר את רמת הרגישות עד כדי סכנת חיים ממשית.
4.      אלרגיה "אנרגטית"- זהו תחום שאינו מוקבל על הרפואה הקונבנציונאלית. אנו מתקלים במקרים הללו כאשר המטופל עבר כל בדיקת נוגדנים אפשרית ואין שום ממצא. למעשה זוהי אלרגיה המתעוררת בעקבות חשיפה לשדה אנרגטי של חומר מסוים או סביבה מסוימת.
דרכי אבחון:
החלק החשוב ביותר באבחון של אלרגיה הוא רמת החומרה. בכל אחת מדרכי האבחון ניתן לגלות את המרכיבים העיקריים אליהם אנו רגישים, אך לא די בכך. חשוב מאוד, בעיקר באלרגיה למזונות, לדעת מהי רמת האלרגיה, ובמקרים של אלרגיה חריפה להצטייד במשאפים מתאימים ואף במזרק אדרנלין (אפי-פן), למקרה של תגובה חריפה.
האבחון מתבצע ב-3 דרכים עיקריות:
1.      אבחון דרך העור- מחדירים לעור אלרגנים, על ידי מדבקות או דקירה עדינה ובודקים האם יש תגובה אלרגית.
2.      אבחון דרך הדם- בדיקת דם המזהה האם ישנם נוגדני אלרגיה פעילים, ואילו.
3.      אבחון דרך שאיפה- חושפים את מערכת הנשימה לגורמים אלרגניים נשימתיים ועוקבים אחר התגובה.
אופן הטיפול:
לאחר תהליך האבחון יש לשקול את אמצעי ואפשרויות הטיפול.
·         הטיפול התרופתי נסמך בעיקר על תרופות המכונות אנטי- היסטמינים שמטרתן לצמצם את פעילות ההיסטמין המשוחרר בעקבות התגובה האלרגית והאחראי למרבית התופעות.
·         במקרים של תגובה ממושכת/ כרונית ולא עונתית, או במקרים של קוצר נשימה, משולבים גם סטרואידים כחלק ממהלך הטיפול. מטרת הסטרואידים היא טיפול בדלקת שנוצרה ברירית לאורך הזמן.
·         בשנים האחרונות נוספה אפשרות טיפול נוספת- החיסונים. לאחר האבחון עובר המטופל סדרת זריקות המכילות תמיסות מדוללות של האלרגנים אליהם הוא רגיש. החשיפה ההדרגתית אמורה ליצור "התרגלות" של מערכת החיסון, "אדישות" לנוכחות/לחשיפת האלרגן. סדרת זריקות נמשכת בין שנתיים לחמש שנים ואחוזי ההצלחה משתנים מאדם לאדם (על פי סטטיסטיקה לא רשמית מדובר בכ-50% הצלחה).
בשנים האחרונות פונים יותר ויותר אנשים לפתרונות מתחום הרפואה המשלימה. התחומים העיקריים המשמשים לטיפול באלרגיות הם: דיקור סיני, רפלקסולוגיה, אייפק (IPEC) וחדר מלח.
                       


 

 

 

רועי בן יהודה / 052-6488537 / roi@roi-b-y.com
 

לייבסיטי - בניית אתרים