להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> אסטמה


אסטמה
 

אסטמה היא מחלה כרונית של מערכת הנשימה הנקראת בעברית קצרת או גנחת הסימפונות. האסתמה היא בעצם מצב דלקתי של הריריות במערכת הנשימה הגורמת לרגישות יתר של הסימפונות. הרגישות גורמת לתגובת יתר של מערכת הנשימה שבסופה מתרחשת היצרות של הסימפונות וקוצר נשימה.
אנשים אסמתיים סובלים מהתקפים ברמות חומרה שונות, החל מהתקף של צפצוף חרישי וכלה בהתקפי קוצר נשימה חמורים שיכולים לסכן חיים. ההתקף האסמתי יכול להגיע עם תסמינים מוקדמים ולעיתים פתאום ללא הודעה מוקדמת.
בקרב ילדים (עד גיל 7) התופעות הן דומות אך לא בהכרח כרוניות, ולכן מצבם הנשימתי מוגדר כאסתמת ילדים. לרוב ייעלמו התופעות סביב גיל 7 כשמערכת הנשימה "תבשיל" ותהייה מסוגלת "להתאוורר" באופן עצמאי ויעיל.
היום ידוע שכ- 10% מהאוכלוסייה בישראל סובלים מאסתמה ורובם המכריע הם ילדים.
תסמינים
שיעול
ליחה דביקה
קשיי נשימה ותחושה של לחץ בחזה בעת הנשימה
נשימה מהירה המלווה במקרים רבים בקולות צפצופים
קשיים בדיבור ברמות שוות
כיחלון (בשפתיים בעיקר)

תסמינים אלו מחמירים ככל שההתקף האסמטי מחמיר והופך להיות קשה יותר. אדם שסובל מהתקף אסמטי יקשה עליו אפילו לסיים משפט ושפתייו יכחילו, מצב כזה הוא מצב הדורש טיפול רפואי .
הטיפול באסתמה
הטיפול התרופתי באסתמה מתחלק לשתי רמות:
1. הטיפול המונע (לטווח ארוך) באמצעות משאפים סטרואידים שמטרתו לטפל בדלקת של הרירית וכך להקל ולצמצם את מספר ההתקפים וחומרתם.
2. הטיפול המיידי למצבים של התקף באמצעות משאפים מרחיבי סימפונות דוגמת הונטולין והבריקלין.
תרופות אלו הן בעלות השפעה מיידית ותפקידן הוא להרפות את שרירי הקנה ולהרחיב את הסימפונות. תרופות אלו ניתנות לשימוש בטווח הקצר בלבד.
במקרים של התקפים קשים וממושכים נעשה שימוש בתרופות סטרואידיות שלא במשאף. בחלק מהמקרים ע"י תרופה המומסת במים, בכדורים או בטיפול סטרואידי ישירות לוריד.
אחד האמצעים היעילים והפשוטים לאמוד את המצב הנשימתי היא 'מד שיא הנשיפה' ("המדחום של האסתמה"). בדיקה יומיומית פשוטה יכולה להעיד על מצבנו הנשימתי ולהתריע על התקף מתקרב. חשוב לזכור שככל שהטיפול התרופתי ניתן בשלבים מוקדמים של ההתקף, כך יעילותו גבוהה יותר בצורה משמעותית.
כיום, פונים אנשים רבים הסובלים מאסתמה לטיפול משלים לצד הטיפול הקונבנציונלי. הטיפול המשלים מספק ראייה אחרת של המצב הנשימתי ומתייחס לאספקטים נוספים וחשובים, כגון: מצב רגשי, תזונה ודרכי התמודדות שאינן תרופות. תחומי הטיפול העיקריים שעוזרים לבעיות נשימה הם: דיקור סיני, הומאופתיה, בוטייקו, חדר מלח ועוד.
  

 

רועי בן יהודה / 052-6488537 / roi@roi-b-y.com
 

לייבסיטי - בניית אתרים