להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> בעיות נשימה אצל ילדים
 
בעיות נשימה אצל ילדים

מי מאיתנו לא סובל מידי פעם משיעול, נזלת או ליחה? למעשה כל התקררות/ שפעת/ דלקת גרון או דלקת ריאות מלווים תמיד ולפני הכל בתופעות הללו. מתי אם כן נתייחס אליהם כבעיות נשימה?
מערכת הנשימה שלנו
מערכת הנשימה שלנו באה במגע יומיומי עם גורמים חיצוניים. היא חשופה ללכלוך, אלרגנים, וירוסים, חיידיקים ועוד, והיא אחראית בין היתר על סינונם ועל "הפעלה" של מערכת החיסון במקרה הצורך.
זוהי מערכת רגישה במיוחד, בעיקר בשנים הראשונות לחיינו.
היא מתחילה את התפתחותה בעובר ומסיימת להתפתח בין הגילאים 7 ל- 10. עד לשלב זה יכולת ההתמודדות שלה עם התופעות השונות (ליחה, שיעול וכו') מוגבלת, ובעיקר ישנה בעייתיות עם יכולת האוורור שלה ותגובתיות יתר של המערכת לגורמים החיצוניים. לקראת גיל 7-10 מבשילה המערכת ומסיימת את התפתחותה, ואז ניתן לראות כי, לרוב, בעיות הנשימה אצל ילדים נעלמות ונפתרות.

לֵמה כדאי לשים לב?
לא כל נזלת או שיעול מצריכים התייחסות מיוחדת. נהפוך הוא, ברגע שאנו חווים התקררות, שפעת או דלקת בדרכי הנשימה, מומלץ ואפילו כדאי שתגובות אלו יופיעו כחלק מתהליך ההחלמה וההתנקות של הגוף. אך כאשר תופעות אלו נמשכות יותר משבועיים, המצב כבר מצריך התייחסות מעמיקה יותר.
מנסיוני, המעקב הראשוני הוא הפעולה החשובה ביותר שההורים יכולים לעשות. יש לשים לב- האם הנזלת מתפנה או שיש גודש? האם הנזלת משנה צבע ומרקם? האם השיעול יצרני (מפנה ליחה)? כמו כן יש לעקוב אחר היציאות, שינוי בתיאבון וחום הגוף.
ישנם סימנים רבים שאפשר לשים לב אליהם וכך לדעת האם ההתמודדות עם המחלה יעילה, והאם סופה קרב.
מה אפשר לעשות?
ישנן מספר דרכים המסייעות למערכת הנשימה והגוף להתמודד עם מחלות דרכי הנשימה והתופעות הנלוות (שיעול, נזלת, ליחה וכו'). הרפואה הקונבנציונלית מציעה בעיקר שימוש בתרופות מכייחות למיניהן או שימוש בתרופות מרחיבות סימפונות וסטרואידים (כגון: ונטולין ובודיקורט).
בנוסף לאלה, מציעה הרפואה המשלימה טיפולים כגון: רפלקסולוגיה, דיקור סיני, חדר מלח ושימוש בתרופות סבתא למינהן.
קצת טיפים...
במצב של מחלה בדרכי הנשימה מומלץ להשקות את הילד בחליטות של צמח הטימין או זרעי פשתן (ניתן להשיג בכל חנות טבע) על מנת לייעל את השיעול ולחטא את חלל הלוע.
במקרים של גודש באף ניתן להכין גרב דחוסה במלח בישול גס, לחמם במיקרוגל ולהניח על הפנים.
למי שיש ברשותו מכשיר אינהלציה, מומלץ להשתמש בו עם תמיסת מי מלח על בסיס יומיומי בתקופת המחלה.
קצת סטטיסטיקה...
הידעתם שלפי הגדרות איגוד רופאי הילדים בישראל, ילד שמשתעל מעל חודש רצוף כבר מוגדר כילד אסמתי (אסתמת ילדים). ולמעשה 40% מהילדים עד גיל 7 סובלים מבעיות נשימה ברמות חומרה שונות ורבים מהם מטופלים תרופתית על בסיס קבוע. 80% מהילדים הם בעלי שקד שלישי מוגדל ואצל רובם אין המצב מפריע לתפקוד יומיומי או להתפתחות תקינה.
אם נוסיף לסטטיסטיקה את הגורמים הסביבתיים והגורמים ההתנהגותיים, נבין עד כמה התופעה רחבה.

לסיכום, מערכת הנשימה היא מהחשובות והרגישות בגופנו. מרבית המחלות הויראליות מתחילות במערכת הנשימה ומעוררות את מנגנוני ההגנה שלה שתפקידם העיקרי הוא פינוי הגורמים החיצוניים והתוצרים של פעולת מערכת החיסון. שיעול, נזלת, ליחה הן לא בעיות אלה "פתרונות" של הגוף לניקוי המערכת. הצורך בטיפול תלוי בשני גורמים: חומרת הסימפטומים ומשך הזמן שהם קיימים.
לא על כל שיעול צריך לרוץ לרופא, ולא כל ילד שמשתעל הוא ילד אסמתי. אפשר למנוע ולפתור בעיות בריאותיות ע"י אורח חיים בריא ואפשר להיעזר באמצעי הטיפול הטבעיים שקיימים בעולמנו.


 

 ילדים בחדר מלח

 

רועי בן יהודה / 052-6488537 / roi@roi-b-y.com
 

לייבסיטי - בניית אתרים