להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> טיפול בבעיות אוזניים

טיפול בבעיות אוזניים

בעיות אוזניים בכלל ובקרב ילדים בפרט הן מהתופעות הפחות נעימות שיכולות להיות. הכאב הממוקם בראש, יחד עם הירידה בשמיעה הן שילוב מתסכל. אצל ילדים בגילאים מוקדמים יכול מצב מתמשך לפגוע בהתפתחות הדיבור והתקשורת עם הסביבה.

האוזן היא איבר מורכב וישנו מגוון די רחב של בעיות היכולות להיווצר בה. במאמר זה אתייחס לדלקות אוזניים חוזרות והצטברות של נוזלים באוזניים, הקורות בד"כ אצל ילדים ולכן אתמקד בהם ובבעיות האופייניות להם. כמו בבעיות נשימה, גם כאן, מרבית הבעיות חולפות עם הגדילה וההתפתחות הטבעית של הגולגולת.

תעלת השמע הפנימית של האוזן מאפשרת השוואת לחצים בין האוזן התיכונה וחלל הלוע (זו הסיבה שבהמראה או ירידה ממטוס מורגש לחץ באוזניים). זיהום בלוע או תגובות אלרגיות יוצרות בצקת של התעלה וכך נוצר לחץ שלילי באוזן התיכונה. במקרה של נוזלים באוזניים הלחץ יהיה חיובי, ידחוף את עור התוף לכיוון האפרכסת וירחיק אותו מעצמות השמע, מה שגורם לירידה בשמיעה.

בגילאים מוקדמים (עד גיל 5 בערך) נמצאת תעלת השמע (המחברת בין האוזן התיכונה ללוע) בקו ישר עם הסינוסים המקסילריים (סינוס הלחי). מצב זה מאפשר מעבר של נוזלים (נזלת) מחללי האף לתוך האוזן התיכונה. מכוון שילדים בגילאים הללו מבלים זמן רב בשכיבה על הגב ישנה "חזרה" מרובה של נוזלים אל האוזן. מרבית הילדים אינם יודעים לקנח או לכייח וגרוע מכך, הם ממש מושכים את הנזלת פנימה. ילדים שסובלים משקד שלישי מוגדל הם בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לפתח בעיות אוזניים (בעיקר הצטברות נוזלים). השקד השלישי חוסם את פתח תעלת השמע ואינו מאפשר לאוזן לפנות נוזלים שהצטברו בתוכה.

אחת הבעיות העיקריות הנובעות מריבוי דלקות אוזניים, הוא הצורך בשימוש תדיר באנטיביוטיקה (לעיתים אף באופן מניעתי). במצב כזה אנו מחלישים את מערכת החיסון של הילד, פוגעים בפלורה של הקיבה, המעי והנרתיק (אצל בנות) ואף מייצרים עמידות של החיידקים לאנטיביוטיקה.

מכיוון שהאוזן היא איבר רגיש, אין ספק כי מצב של דלקת מצריך טיפול. אך כמו תמיד החוכמה היא המניעה המוקדמת. הדבר הטוב ביותר הוא ללמד את ילדכם לקנח את האף. זהו הפתרון היעיל, המהיר והזול ביותר. כפי ששמעתי אמרה של רופא א.א.ג : "תרבות של קינוח מונעת ניתוח". אחת הדרכים הנחמדות היא לתת לילדים לנסות לכבות נר בנשיפה מהאף. עשו זאת כאשר הם אינם מצוננים או עם כשהאף פתוח על מנת שיילמדו ואם צריך סגרו להם את הפה עם כף היד. אל תנקו להם את האוזניים בתדירות גבוהה מדי. פעם במספר ימים זה מספיק בהחלט. לדונג (ההפרשה) יש תפקיד חשוב בשמירה על האוזן. במקרה של הפרשה מוגברת התייעצו ברופא הילדים ודאגו שיבדוק את האוזן.

במקרה של בעיות אוזניים שמקורן בקשרי א.א.ג (אף-אוזן-גרון), ולא בבעיות שמקורן באוזן עצמה,  ניתן לטפל בהצלחה באמצעות חדר המלח. הטיפול מסייע בניקוז ואוורור חללי האף והלוע כך שתעלת השמע מסוגלת לשחרר את הנוזלים מהאוזן התיכונה לכיוון הלוע. כמו בכל מקרה, גם בטיפול בבעיות אוזניים, החלק החשוב ביותר הוא האבחון המדויק והתאמת הטיפול בהתאם.


 
 

רועי בן יהודה / 052-6488537 / roi@roi-b-y.com
 

לייבסיטי - בניית אתרים