להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> טיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים

 

טיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים
ערה: ילדים- הכוונה היא לגילאי 0-12 שנים.)
בתקופה האחרונה אני חש בעלייה במספר הפניות לטיפול בבעיות רגשיות/ התנהגותיות אצל ילדים. לא מדובר רק במקרים ה"קלאסיים" של בעיות קשב וריכוז או היפראקטיביות אלא בסימפטומים התנהגותיים/ רגשיים ממקור אחר. ילדים שהחלו להופיע אצלם פחדים, ילדים שהחלו להתבודד ו"איבדו" את התקשורתיות שלהם ועד הילדים שהופיעו אצלם סימפטומים פיזיים (לרוב טיקים למיניהם).
רשימת ה"הפרעות" עוד ארוכה ומגוונת אך המכנה המשותף לכולן קשור בשינוי התנהגותי/ רגשי שלרוב מקורו לא ברור. ישנם מקרים שקל לשים את האצבע על הגורם לשינוי: מעבר דירה, גירושים של הורים, אבל, מלחמה או כל אירוע מחונן אחר שלאחריו החלו התופעות. המקרים הפחות ברורים הם מעט מורכבים יותר.
ילדים בימינו נאלצים להתמודד "לבד" עם המון גירויים, מידע ובהרבה מקרים היעדר נוכחות הורות מספקת וחוסר הכוונה של מבוגר.
נסו להיזכר איך נראו חיינו לפני 20 שנה. בחרו תחום אחד והשוו אותו לאותה תקופה וראו מה גדול השוני. קצב החיים, נגישות המידע, תרבות השפע מבלבלים אותנו, בעיקר את הילדים. התחושה איתה מסתובבים רוב הילדים היא שיש נכון ולא נכון. אופנתי ולא אופנתי. החברה בימינו מקדשת ערכים מאוד מסוימים שאינם עולים בקנה אחד עם מגוון הטיפוסים האישיותיים שקיימים בעולם.
נסו לתאר לעצמכם את החוויה של להיות ילד "איטי" בחברה "מהירה", כמה תסכולים הוא חווה ואת תחושת ה"שוני". נוסף לכך את העובדה שהחברה בכלל וילדים בפרט אינם סובלניים לשונה ולאחר. ללא כל קשר לחיים בימינו, תמיד היה קשה להיות שונה בקרב ילדים, כך, כשמוסיפים את כל הגורמים שהזכרתי קודם – המשימה לא פשוטה.
הטיפול בילדים מפגיש אותי בד"כ עם אחת משתי תגובות אופייניות: המטופל טוען ש"אין לי בכלל בעיה – הכול בסדר" או שישנו שיתוף מלא ברור ופרטני על מקור הבעייה. בשני המקרים מדובר בתגובה ראשונית שאינה מרמזת דבר על העתיד לבוא.
הגישה שלי היא: "אנחנו לא מטפלים בבעיות" אנחנו "מגשימים משאלות". הגישה בעיקרה מדברת על מטרות שאנחנו רוצים להשיג ולא על בעיות שצריך לפתור. הכוונה היא לחזק ולהעצים את יכולת ההתמודדות עם ההווה ובכך ליצור עתיד טוב יותר. אין שום כוונה (מבחינתי) לדוש בעבר ולנתח אותו. מכאן בעצם נובעת הגדולה של שיטת אייפק ((ipec. האבחון מזהה גורמים ואירועים שקשורים גם בעבר אך לא דן בהם או מתעמק בהם. האבחון מיועד לשמש כאמצעי הכוונה לגוף בזמן הטיפול (כ"תמרור").
התוצאות הראשוניות של הטיפול נראות כבר בטווח של 4-5 טיפולים (אצל ילדים). התהליך מאוד חוויתי והילד נוטל חלק פעיל בטיפול. אין כאב, אין דקירות, אין התפשטות ולא חייבים לדבר הרבה. ילדים יכולים לבקש את נוכחות אחד ההורים (בעיקר עד גיל 5). במהלך הטיפול, ההורה יכול לעיתים פשוט להיות שם ולעיתים להיות לקחת חלק פעיל בתהליך (לפי הצורך ורצון הילד). אחד היתרונות הגדולים של שיטת ipec היא רמת המעורבות של הילד (בעיקר בחלק הטיפולי).
בכל טיפול ישנם 3 שלבים. בשלב הראשון מגדירים את הבעיה (מהי מטרת הטיפול?). בשלב השני נערך האבחון באמצעות מבחן שרירים ובשלב השלישי- הטיפול עצמו, בשלב זה מבצע הילד את הטיפול לעצמו (ברוב המקרים). המשמעות של הטיפול העצמי היא אדירה, הילד מבין שביכולתו לטפל בעצמו. הערך המוסף של כך להמשך חייו הוא משמעותי ביותר.
 
 

 
 

רועי בן יהודה / 052-6488537 / roi@roi-b-y.com
 

לייבסיטי - בניית אתרים