להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> מערכת הנשימה- מבנה והתפתחות


מערכת הנשימה- מבנה והתפתחות

מערכת הנשימה היא מהמורכבות שבמערכות הגוף. למרות גודלה היחסית קטן היא מכילה 300 מיליון נאדיות ששטחן הכולל שווה למגרש פוטבול אמריקאי. שטח הפנים העצום מיועד לאפשר קליטת חמצן רבה ככל שניתן וסילוק של הפסולת מהגוף.

למערכת הנשימה שלושה חלקים עיקריים:
1. מרכז הנשימה, הממוקם במוח המוארך.
2. איברי הנשימה (דרכם זורם האויר): מערכת האף, קנה, סימפונות ונאדיות (אלוויולות).
3. איברי עזר נשימתיים: צלעות, שרירי הנשימה והסרעפת.
מערכת הנשימה מתחילה את התפתחותה בעובר כבר בשבוע הרביעי להריון. במהלך 9 חודשי ההריון מתרחש תהליך ההסתעפות של הריאה שמקורו במעי הקידמי (ממנו מתפתחים גם הקיבה והושט). בשלבים הראשונים המערכת פתוחה ובמקביל לתהליך ההסתעפות נבנית גם המחיצה המפרידה בין הקנה לושט. בשלבים אלו של ההסתעפות מתפתחת גם מערכת אספקת הדם לריאות ומתפתחות הנאדיות.
המעניין מכל הוא שהתהליך נמשך גם שנים לאחר הלידה. הסתעפות הריאה והתפתחותה נמשכות עוד 7-10 שנים לאחר הלידה, כלומר עד הגילאים 7-10.
מכיוון שתהליך ההתפתחות של מערכת הנשימה הוא ארוך ומורכב, הסיכוי לבעיות התפתחותיות הוא גבוה. העובדה שמערכת הנשימה ממשיכה את התפתחותה גם מחוץ לרחם ומסתיימת סביב גיל 7, מסבירה את התופעה הידועה של בעיות נשימה ש"נעלמות" סביב הגיל הנ"ל.
ישנם מקרים של בעיות נשימה שמקורם במומים מולדים ובעיות התפתחות שלשמחתנו הרבה אינם רבים. ישנם מקרים שלא מדובר במום אלא בפגות . במקרים אלו ניתן היום לטפל ומערכת התמיכה ביילודים פגים התפתחה מאוד בשנים האחרונות.
רוב המקרים קשורים לרגישות של מערכת הנשימה שמפתחת תגובת יתר לגירויים חיצוניים. תגובה זו, אצל ילדים, יחד עם העובדה שהמערכת קטנה ולא מפותחת דיה מובילה לבעיות של קוצר נשימה, נזלת, שיעול וכו. במקרים הללו צריך לסייע למערכת הנשימה בתהליך שחרור העודפים (אוורור הריאה).
הרפואה הקונבנציונלית מציעה טיפול תרופתי המתבסס על מרחיבי סימפונות וסטרואידים שאיפים (באינהלציה או במשאף).
לשמחתינו ישנם פתרונות טבעיים במסגרת הרפואה המשלימה, כגון: הומאופתיה, רפואה סינית, רפלקסולוגיה, חדר מלח ועוד.
מכל אלה, הידידותי ביותר לילדים ובעל התוצאות המהירות ביותר הוא החדר מלח. רק חשוב להקפיד על ליווי מקצועי מלא במהלך הטיפול בו.

 
                    
 

 

רועי בן יהודה / 052-6488537 / roi@roi-b-y.com
 

לייבסיטי - בניית אתרים