להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מאמרים >> עוד על בעיות נשימה אצל ילדים
 

עוד על בעיות נשימה אצל ילדים

למעשה, כמעט כל התקררות או מחלה ויראלית יכולה להוביל לקושי נשימתי כשמדובר בילדים. מערכת הנשימה שלהם מגיבה בייצור ליחה/נזלת ויחד עם זאת מופעל רפלקס השיעול. ואז, הנשימה מושפעת כמו גם איכות השינה, התיאבון ועוד...
העובדה כי ילדים סובלים יותר מקשיי נשימה נעוצה בראש ובראשונה בגורמים אובייקטיביים לחלוטין מבחינה פיזיולוגית: 1. מערכת הנשימה משלימה את התפתחותה בסביבות גיל 10, עד אז יכולת האוורור של המערכת מוגבלת.
2. פרופורציות- אצל ילדים חלל הבטן גדול יחסית לחלל החזה, נוסף לכן הסרעפת ושרירי הנשימה חלשים (לא מפותחים).
3. בעיות במערכת העיכול- תינוקות רבים סובלים מריפלוקס או פליטות מרובות מה שגורם לגירוי במערכת הנשימה. בנוסף לכך, הפומית המכסה את קנה הנשימה עדין לא מפותחת מספיק ולעיתים מזון נכנס לקנה ולא לוושט.
4. ריבוי התקררויות- עם הכניסה למעון/גן סובלים הילדים מתופעות "הסוציאליזם הויראלי" וכך חשופים יותר להידבקות במחלות ויראליות.
5. חיסונים- חיסוני הילדות ניתנים לעיתים ללא התחשבות במצבו ההתפתחותי או רפואי של הילד. (חשוב לחסן בתקופות בהם הילד בריא ולהשתדל להפריד בין חיסון לחיסון).
גורמים אלו, יחד או לחוד מייצרים מצב שמערכת הנשימה מתקשה להיפתר מעודפים של ליחה/נזלת וכתוצאה מכך מתפתחים קשיי נשימה.
אלו היו הגורמים האובייקטיבים, אך ישנם גם גורמים התלויים בנו ומעלים את הסיכוי ללקות בבעיות נשימה. כבר במהלך ההיריון מושפע העובר מגורמים רבים שיכולים לגרום לרגישות במערכת הנשימה. הגורמים הבסיסיים שיכולים להשפיע הם:
- תזונת האם במהלך ההיריון. רצוי להימנע ממזון מעובד ולאכול בצורה מגוונת. כמובן שעישון בזמן ההיריון וצריכת אלכוהול יעלו את הסיכון. בנוסף לכך ישנה השפעה מכרעת גם למצבה הרגשי של האם במהלך ההיריון, כמו גם אחריו.
- מהלך הלידה גם הוא יכול להשפיע על מערכת הנשימה. לידה בניתוח קיסרי, שבו אין מעבר בתעלת הלידה וסחיטה של הריאות מנוזלים ובנוסף לכך התינוק לוקח נשימה ראשונה בחדר ניתוח שבוהטמפרטורה היא 17-19 מעלות (צריך לזכור שהוא יוצא מ 37 מעלות פחות או יותר).
- בלידה מכשירנית (ואקום/מלקחיים) ישנה לפעמים פריקה קלה של חוליות הצוואר מהן יוצא עצב הנשימה. במקרים כאלו יכול התינוק לסבול מקוצר נשימה או שיעול ללא כל סיבה נראית לעין. טיפול קצר אצל כירופרקט ילדים יפתור את הבעיה.
- לידה מוקדמת שמתרחשת במהלך החודש השמיני או לפניו מעלה את הסבירות לבעיות נשימה. ברוב המקרים מספיקים לתת לאישה/עובר זריקה להבשלת הריאות, אך לא תמיד. ידוע כי פגים נוטים יותר לבעיות נשימה בשנות החיים הראשונות.
רובד נוסף שחייבים להתייחס אליו הוא המצב הרגשי של הילד ותופעת "הרווח המשני". כל הורה חווה את המצב שבו הילד/ה עושים מניפולציות בכדי להשיג את מבוקשם. ילדים עם בעיות נשימה מבחינים ברמת הדאגה שמתעוררת אצל הוריהם בזמן התקף ולא אחת מנצלים את הידיעה הזו. התופעה רווחת יותר בגילאים 3 ומעלה, אז הילד מספיק בוגר "להשתמש" בבעיית הנשימה על מנת להשיג  את מבוקשו. אני יודע שחלקם מרימים גבה למשמע הדברים האחרונים, אך אני נתקל בהם לא מעט. חשוב לי לציין שהילד אכן סובל מבעיות נשימה ואין על כך ויכוח, אלא שלא תמיד הקוצר בנשימה הוא פיזי...

 
  


 


 
Bookmark and Share

רועי בן יהודה / 052-6488537 / roi@roi-b-y.com
 

לייבסיטי - בניית אתרים